Past Festival Information & Results
2019 Surrey District One Act Play Festival
Host School:
Queen Elizabeth Secondary
Festival Coordinator:
Dana Ebtekar
Festival Adjudicator:
Norma Rushton
Participating Schools:
Fleetwood Park Secondary, Enver Creek Secondary, North Surrey Secondary, Frank Hurt Secondary & Queen Elizabeth Secondary
Zone Representative Production for the Provincial Festival:
"The Sandbox" - North Surrey Secondary (ABCDE Teacher/Director: Mr. Craig Wrotniak)
Zone Alternate Production - Runner Up:
"Huebner the Reluctant" - Enver Creek Secondary (ABCDE Teacher/Director: Mr. Jonathan Mcintosh)
2018 Surrey District One Act Play Festival
Host School:
Salish Secondary
Festival Coordinator:
Jason Anderson
Festival Adjudicator:
Deborah Neville
Participating Schools:
Fleetwood Park Secondary, Enver Creek Secondary, North Surrey Secondary & Salish Secondary
Zone Representative Production for the Provincial Festival:
"Lockdown" - Salish Secondary (ABCDE Teacher/Director: Mr. Jason Anderson)
Zone Alternate Production - Runner Up:
"Nora's Lost" - Enver Creek Secondary (ABCDE Teacher/Director: Mr. Jonathan Mcintosh)
2016 Surrey District One Act Play Festival
Host School:
Johnson Heights Secondary
Festival Coordinator:
Dawn Perdue
Festival Adjudicator:
Yvette Dudley-Neuman
Participating Schools:
LA Matheson Secondary, Enver Creek Secondary, Frank Hurt Secondary, North Surrey Secondary & Lord Tweedsmuir Secondary
Zone Representative Production for the Provincial Festival:
"That's Not How I Remember It" - North Surrey Secondary (ABCDE Teacher/Director: Mr. Craig Wrotniak)
Zone Alternate Production - Runner Up:
"Flowers for Algernon" - North Surrey Secondary (ABCDE Teacher/Director: Mr. Craig Wrotniak)
2016 Surrey District One Act Play Festival
Host School:
LA Matheson Secondary
Festival Coordinator:
Jason Anderson
Festival Adjudicator:
Yvette Dudley-Neuman
Participating Schools:
LA Matheson Secondary, Enver Creek Secondary, Elgin Park Secondary, Frank Hurt Secondary, North Surrey Secondary and Clayton Heights Secondary
Zone Representative Production for the Provincial Festival:
"Cut" - North Surrey Secondary (ABCDE Teacher/Director: Mr. Craig Wrotniak)
Zone Alternate Production - Runner Up:
"Legoland" - Clayton Heights Secondary (ABCDE Teacher/Director: Ms. Norma Rushton)
Acting Awards:
Outstanding Comedic Ensemble – CAST of CUT, North Surrey Secondary
Outstanding Dramatic Ensemble – THE NEW MARGO, Enver Creek Secondary
Outstanding Lead Actor – BEN GRANT, Clayton Heights Secondary
Outstanding Lead Actress – TAYLOR MACKIE, Clayton Heights Secondary
Outstanding Supporting Actor – JORDAN ENGLAND, North Surrey Secondary
Outstanding Supporting Actress – BAILEY LAWRENCE, North Surrey Secondary
Tech Theatre Awards:
Outstanding Stage Manager – DIBA SHAHSAVARANY, North Surrey Secondary
Outstanding Tech Rehearsal by a student director – KAILLEY ROESLER, Frank Hurt Secondary
Outstanding Tech Rehearsal Group - THE NEW MARGO, Enver Creek Secondary
Other Awards:
Outstanding Student Playwright - KAILLEY ROESLER, Frank Hurt Secondary
2015 Surrey District One Act PlayFestival
Host School:
Clayton Heights Secondary
Festival Coordinator:
Norma Rushton
Festival Adjudicator:
Allan Lysell
Participating Schools:
LA Matheson Secondary, Enver Creek Secondary, Sullivan Heights Secondary, Panorama Ridge Secondary, North Surrey Secondary and Clayton Heights Secondary
Zone Representative Production for the Provincial Festival:
"Never Swim Alone" - Clayton Heights Secondary (ABCDE Teacher/Director: Ms. Norma Rushton)
Zone Alternate Production - Runner Up:
"And" - Enver Creek Secondary (ABCDE Teacher/Director: Mr. Jonathan McIntosh)
2014 Surrey District One Act Play Festival
Host School:
Johnston Heights Secondary
Festival Coordinator:
Jenn Blas
Festival Adjudicator:
Allan Lysell
Participating Schools:
Johnston Heights Secondary, Panorama Ridge Secondary, LA Matheson Secondary, Kwantlen Park Secondary, Enver Creek Secondary, North Surrey Secondary and Clayton Heights Secondary
Zone Representative Production for the Provincial Festival:
"Cagebirds" - North Surrey Secondary (ABCDE Teacher/Director: Mr. Craig Wrotniak)
Zone Alternate Production - Runner Up:
"Fear" - Panorama Ridge Secondary (ABCDE Teacher/Director: Ms. Jen Beyea)
2013 Surrey District One Act Play Festival
Host School:
Enver Creek Secondary
Festival Coordinator:
Jonathan McIntosh
Festival Adjudicator:
Scott Swan
Participating Schools:
Semiahmoo Secondary, Southridge Secondary, Enver Creek Secondary, North Surrey Secondary and Clayton Heights Secondary
Zone Representative Production for the Provincial Festival:
"Doubt" - Southridge Secondary (ABCDE Teacher/Director: Ms. Jennifer Kelly)
Zone Alternate Production - Runner Up:
"High School Sucks: The Musical" North Surrey Secondary (ABCDE Teacher/Director: Mr. Craig Wrotniak)
OUTSTANDING CONTRIBUTION BY AND ACTOR IN A SUPPORTING ROLE
Brittany Nanra
Blake Hobson-Dimas
Tommy Homsami
Katie Rose Conners
Linh Ngo
Elliot Alexis
Aleigha Bowie
Celia Sutton
Peter Deng
Josh Bidoo
Gil Tongil
Christine Wang
Hanna Fuergutz
Nicole Chaput
Mikaela Castano
OUTSTANDING CONTRIBUTION BY AN ACTOR IN A LEAD ROLE
Pahul Dhillon
Argel Monte de Ramos
Serena Bonneville
Bryan Redies
Nirvon Soraya-Golos
Abbey Wells
Jennifer Duong
Kaitlin Sandwell
ADJUDICATOR'S SPECIAL AWARD FOR OUTSTANDING CONTRIBUTION TO THEIR PRODUCTION
Tyson Robertson
Freya Puszka
Saltan Chester
Ambor Rold
Daniella Brekke
Gill Tongil
OUTSTANDING CONTRIBUTION BY AN ENSEMBLE
Clayton Heights Underneath
North Surrey High School Sucks
North Surrey Property Rites
MOST PROMISING YOUNG ARTIST AWARD
Selena LaBelle
2012 Surrey District One Act Play Festival
Host School: Kwantlen Park Secondary
Festival Coordinator: Laurie Brazzill
Festival Adjudicator: Scott Swan
Participating Schools: Clayton Heights Secondary, Enver Creek Secondary, Semiahmoo Secondary, North Surrey Secondary and Kwantlen Park Secondary
Zone Representative Production for the Provincial Festival: "Chester you owe my bird an appology" - Kwantlen Park Secondary (ABCDE Teacher/Director: Mrs. Laurie Brazzill)
Alternate Production - Runner Up: "It's not you, it's me" - North Surrey Secondary (ABCDE Teacher/Director: Mr. Craig Wrotniak)
2011 Surrey District One Act Play Festival
Host School:
North Surrey Secondary
Festival Coordinator:
Craig Wrotniak
Festival Adjudicator:
Amiel Gladstone
Participating Schools:
Clayton Heights Secondary, Enver Creek Secondary, Sullivan Heights Secondary, North Surrey Secondary and Panorama Ridge Secondary
Zone Representative Production for the Provincial Festival:
"Check Please" - North Surrey Secondary (ABCDE Teacher/Director: Mr. Craig Wrotniak)
Outstanding Production:
"Check Please" - North Surrey Secondary
Zone Alternate Production - Runner Up:
"Small Actors" - Enver Creek Secondary (ABCDE Teacher/Director: Mr. Jonathan McIntosh)
Outstanding Ensemble:
Scenes from "Almost Maine" - Clayton Heights Secondary
Group Acting Award:
"The Chronicals of Jane" - Panorama Ridge Secondary
Outstanding Acting:
ADRIANNA PHAM, ALIE BUCKLEY, LUCA D’EMILIO - Enver Creek
North Surrey Secondary
Festival Coordinator:
Craig Wrotniak
Festival Adjudicator:
Amiel Gladstone
Participating Schools:
Clayton Heights Secondary, Enver Creek Secondary, Sullivan Heights Secondary, North Surrey Secondary and Panorama Ridge Secondary
Zone Representative Production for the Provincial Festival:
"Check Please" - North Surrey Secondary (ABCDE Teacher/Director: Mr. Craig Wrotniak)
Outstanding Production:
"Check Please" - North Surrey Secondary
Zone Alternate Production - Runner Up:
"Small Actors" - Enver Creek Secondary (ABCDE Teacher/Director: Mr. Jonathan McIntosh)
Outstanding Ensemble:
Scenes from "Almost Maine" - Clayton Heights Secondary
Group Acting Award:
"The Chronicals of Jane" - Panorama Ridge Secondary
Outstanding Acting:
ADRIANNA PHAM, ALIE BUCKLEY, LUCA D’EMILIO - Enver Creek
2010 Surrey District One Act Play Festival
Host School:
Kwantlen Park Secondary
Festival Coordinator:
Laurie Brazzill
Festival Adjudicator:
Amiel Gladstone
Participating Schools:
Semiahmoo Secondary, Clayton Heights Secondary, Sullivan Heights Secondary and Kwantlen Park Secondary
Zone Representative Production for the Provincial Festival:
"13 Ways to Screw Up Your College Interview" - Sullivan Heights Secondary (ABCDE Teacher/Director: Mr. Craig Wrotniak)
Outstanding Production (Over 15 Minute Category):
"13 Ways to Screw Up Your College Interview" - Sullivan Heights Secondary
Zone Alternate Production - Runner Up:
"Just a Single Mother" - Semiahmoo Secondary (ABCDE Teacher: Ms. Ashley Adamson)
Outstanding Production (Under 15 Minute Category):
"Three's a Crowd" - Kwantlen Park Secondary
Outstanding Ensemble:
"13 Ways to Screw Up Your College Interview" - Sullivan Heights Secondary
Outstanding Male Actor:
Hamza Zain in "Slop-Culture" - Clayton Heights Secondary
Justin Moore in "Slop-Culture" - Clayton Heights Secondary
Outstanding Female Actress:
Abbie Boer in "Cagebirds" - Sullivan Heights Secondary
Outstanding Student Playwrite:
Zak Bodnar for "Just a Single Mother" - Semiahmoo Secondary
Kwantlen Park Secondary
Festival Coordinator:
Laurie Brazzill
Festival Adjudicator:
Amiel Gladstone
Participating Schools:
Semiahmoo Secondary, Clayton Heights Secondary, Sullivan Heights Secondary and Kwantlen Park Secondary
Zone Representative Production for the Provincial Festival:
"13 Ways to Screw Up Your College Interview" - Sullivan Heights Secondary (ABCDE Teacher/Director: Mr. Craig Wrotniak)
Outstanding Production (Over 15 Minute Category):
"13 Ways to Screw Up Your College Interview" - Sullivan Heights Secondary
Zone Alternate Production - Runner Up:
"Just a Single Mother" - Semiahmoo Secondary (ABCDE Teacher: Ms. Ashley Adamson)
Outstanding Production (Under 15 Minute Category):
"Three's a Crowd" - Kwantlen Park Secondary
Outstanding Ensemble:
"13 Ways to Screw Up Your College Interview" - Sullivan Heights Secondary
Outstanding Male Actor:
Hamza Zain in "Slop-Culture" - Clayton Heights Secondary
Justin Moore in "Slop-Culture" - Clayton Heights Secondary
Outstanding Female Actress:
Abbie Boer in "Cagebirds" - Sullivan Heights Secondary
Outstanding Student Playwrite:
Zak Bodnar for "Just a Single Mother" - Semiahmoo Secondary
2009 Surrey District One Act Play Festival
Host School:
Panorama Ridge Secondary
Festival Coordinator:
Jen Beyea
Festival Adjudicator:
Crystal Verge
Participating Schools:
Semiahmoo Secondary, Sullivan Heights Secondary, Fraser Heights Secondary, Fleetwood Park Secondary and Panorama Ridge Secondary
Zone Representative Production for the Provincial Festival:
"Something About Momo" - Semiahmoo Secondary (ABCDE Teacher: Mr. Jonathan McIntosh)
Zone Alternate Production - Runner Up:
"Check Please" - Fleetwood Park Secondary (ABCDE Teacher/Director: Ms. Lisa Porter)
Panorama Ridge Secondary
Festival Coordinator:
Jen Beyea
Festival Adjudicator:
Crystal Verge
Participating Schools:
Semiahmoo Secondary, Sullivan Heights Secondary, Fraser Heights Secondary, Fleetwood Park Secondary and Panorama Ridge Secondary
Zone Representative Production for the Provincial Festival:
"Something About Momo" - Semiahmoo Secondary (ABCDE Teacher: Mr. Jonathan McIntosh)
Zone Alternate Production - Runner Up:
"Check Please" - Fleetwood Park Secondary (ABCDE Teacher/Director: Ms. Lisa Porter)